pühapäev, 23. veebruar 2014

Jaga-ja-võida mäng töökuulutuses

Mõned nädalad tagasi olin tõsiselt õnnelik, kui avastasin Facebook’i grupis „Töökuulutused Eestis ja välismaal“ töökuulutuse, kus oli kasutatud jaga-ja-võida mängu. Tänaseks on antud konkurss lõppenud ning olemas ka esimene tagasiside, seega just õige aeg sellest kirjutada.
  
Tegemist oli OÜ Loodusvägi töökuulutusega, millega otsiti turundusjuhti (keda huvitab kuulutuse sisu, saab sellega tutvuda ka CVKeskuse lehel). Kuulutuse kujundusel ei hakkakski täna pikalt peatuma, tegemist ühe järjekordselt kenasti kujundatud kuulutusega, mille puhul on näha, et panustatud on nii visuaali kui ka sisusse.
Minu, kui personalivaldkonna inimese jaoks, hakkas selle kuulutuse puhul silma järgmine tekst: „Hei-hei-hei! Sulle, kes Sa oled sellest tööst unistanud.....Loodusvägi otsib oma kasvavasse ja ägedasse ettevõtmisse TURUNDUSJUHTI, kes teeb Eesti ühe suurima rikkuse - Looduse Väega mahetooted - maailmas nähtavaks!!! Kui Sul käis jõnks kehast läbi, anna meile endast märku või jaota kuulutust oma sõbraga, kellel see kindlalt käiks! LOOSIME VÄLJA tervelt KAKS KASTI Mahedat metsmustika-mustsõstra glögi kõikide kuulutuse jagajate vahel välja 11.veebruaril! Tuld!:)“. Esiteks, vaadake kui mõnusalt semulikus stiilis see kirjutatud on, annab selline lähenemine märku ka ettevõtte kultuurist, millise hoiakuga on praegused töötajad ja millist inimest nad ootavad. Teiseks meeldib mulle see, et ettevõte on suurema hulga potentsiaalsete kandidaatideni jõudmiseks otsustanud kasutada jaga-ja-võida mängu. Pannes suure hulga inimesi kuulutust niimoodi jagama, kasvab ettevõttel võimalus jõuda just sobilike kandidaatideni. Lisaks on  jagamisega see hea asi, et võidu võimalus on, ise aga muud tegema ei pea, kui vajutama „Like“ ja „Share“. Kontakteerusin antud kuulutuses välja toodud kontaktisik Ahto Vegmanniga ning ta tõi mängu kasutamisel välja samasuguse argumendi: „Mängu otsustasime kasutada seetõttu, et oleks täiendavalt pakkuda präänik, mis motiveeriks inimesi kuulutust jagama. Selleks, et inimestele jagamise eest ka midagi vastu pakkuda, siis otsustasimegi glögi kasuks. Kuulutuse avaldamise ajal olid ilmad veel mõnusalt külmad ja lumised, seega tundus glögi ahvatleva mõttena.“
Kuna Ahto oli lahkelt nõus informatsioon jagama, siis uurisin täiendavalt kui palju nad konkursist endale kandidaate said, kas said ka sobilikke kandidaate ning milline oli sellise konkursi mõju nende Facebook’i lehele. Ahto: „Kuulutust sai südamega tehtud ja üsna lõpuni läbi tunnetatud, kuulutust kujundades kujutasime vaimusilmas ette, millist inimest meie oma meeskonda ootame ning nii see kuulutus sündiski. Sooviavaldusi laekus ca 25-30 ringis, oleme kandidaatidega rahul, näha on, et sihik sai üsna täpselt seatud./.../ Ka meie Facebooki fännide arv kasvas kõvasti, konkursi ajal liitus meiega üle 150 uue fänni.“

Nagu näha, on Facebook täis võimalusi, kuulutad aga välja konkursi, annad sellest paaris kohas teada, pakud juurde veel ka präänikut ning inimesed jagavad rõõmuga.
Samas tuleb aga selliste mängude puhul arvestada ka sellega, et tegemist on REKLAAMIGA ning reklaami puhul tuleb lähtuda reklaamiseadusest. Mis tähendab seda, et kuulutustel on teatud piirangud, millega tuleks arvestada, nagu näiteks mida võib nö nännina pakkuda. Nimetatud seaduse §28 lg 6 p4 toob välja, et keelatud reklaamina käsitatakse alkohoolse joogi saamise võimalust kauba või teenuse müügi suurendamise eesmärgil läbiviidava müügiedenduskampaania või muu tegevuse auhinna, võidu, kingituse või muu hüvena.


Soovitused töökuulutuse koostamiseks:
1.       Sobilike kandidaatideni jõudmise võimalused suurenevad, kui lisad oma töökuulutuse lisaks oma ettevõtte Facebooki lehele ka mõne töökuulutuste grupi lehele, näiteks Töökuulutused Eestis ja välismaal (antud grupis on näiteks hetkel üle 8000 liikme).
2.       Võimalused sobilike kandidaatideni jõudmiseks kasvavad, kui kasutad jaga-ja-võida mängu – nii hakkavad inimesed kuulutust jagama ning see jõuab veel suurema hulga inimesteni.
3.       Enne mängu väljakuulutamist uuri aga Reklaamiseadust, et su tööreklaam oleks ikka korrektselt koostatud ning vastaks seadusele!

pühapäev, 16. veebruar 2014

HR factory konkurss: testid töökuulutuses!

Kasutades töötajate värbamiseks samu kanaleid, samu meetodeid ja samu töökuulutuste malle, jõuavad sinuni samad kandidaadid, kes jõuavad ka sinu konkurentideni. Selleks, et saada endale erilisi ja just sulle sobivaimaid kandidaate, tuleb teistest eristuda. Kindlasti aitab teistest eristuda sinu tööandja bränd, ka see, kus sa oma töökuulutust avaldad ning kuidas oled oma töökuulutuse üles ehitanud. See on põhimõtteliselt nagu loogikaülesanne: kui ettevõte kasutab tavalisi kuulutusi, saab ta tavalised kandidaadid; kui ettevõte kasutab erilisi lähenemisi, saab ta erilised kandidaadid. Seega kui kasutad erilisi lähenemisi, saad sa erilised kandidaadid.
Eristumisteks on ettevõtted kasutanud erinevaid võimalusi, kes on kasutanud koomiksit, kes valemeid, kes videoid jne. Seekord tahan tutvustada töökuulutust, milles on mänguliselt viidatud testidele, alustades märkide tundmisest lõpetades kandidaadi kirjeldamisega.

Tegemist on HR factory konkursiga, millega otsitakse Tallinna Bussijaamale TOOTESPETSIALISTI. Et seekordne postitus aga veelgi põnevam  oleks, siis kontakteerusin HR factory’ga ning sain neilt informatsiooni kuulutuse hingeelu kohta.
Kreet Kärner, kes on värbamist läbiviiv HR factory konsultant selgitab: „Testid otsustasin teha seetõttu, et tootespetsialisti töö esmaseks ülesandeks ongi Tpileti ja Tsolusions keskkondade testimine ja töö nõuab oskust matemaatiliselt ja analüütiliselt mõelda.
 Test 1 tähendus on see, et näidata suunda, millega üks Tootespetsialist kokku puutub. Ehk siis “T” keskkond + erinevad kanalid, mille kaudu seda on võimalik kasutada. Sellest siis erinevate veebibrauserite ja ka nutiseadmete tarkvarade ikoonid: keskkond peab toimima samavõrdselt hästi nii nutitelefonis, tahvel- kui lauaarvutis.
Test 2 tähendab natuke teises kuues peamiste tööülesannete kirjeldamist.
Test 3 tähendab natuke teises kuues oskuste ja isikuomaduste kirjeldamist.
„Oled ikka veel meiega?“ Küsimus on seetõttu, et mitte muuta töökuulutust lõpus lohisevaks nagu see tavaliselt kipub juhtuma.
 „Armastus sudokude lahendamise vastus“ panime sisse seetõttu, et ärgitada kandideerima just reaalaineid armastavaid inimesi.
„Tallinn-Tartu bussisõidud“ aga selle pärast, et Tartus tuleks käima hakata. Pealegi peaks Tallinna Bussijaama uus Tootespetsialist olema inimene, kellele meeldib kasutada ühistransporti, kuna nii Tpilet kui Tsolutions on keskkonnad, mille tulemust enamus inimesi mõistavad kui võimalust mugavalt ning lihtsalt osta bussipilet selleks, et sõita punktist A punkti B.
Samuti otsustasime, et kasutame erinevate sotsiaalmeedia kanalite ikoone, et anda särtsu mõnikord igavale “meie pakume” rubriigile.“ 

Nagu näha, on kogu kuulutus läbi mõeldud, alustades disainist, sümbolitest, lõpetades sisuga. Omalt poolt rõhutas Kreet veel täiendavalt, et kuulutus valmis selline eelkõige heale koostööle Tallinna Bussijaama esindajatega, kes olid valmis katsetama midagi teistsugust!


Soovitused töökuulutuse koostamiseks:
  1. Julge katsetada! Kui tunned, et tavapärase konkursiga ei laeku piisavalt ja sobilikke kandidaate, siis ilmselgelt on käes aeg katsetamiseks. Asju pideval samamoodi tehes ei saa sa eeldada muutusi või paranemist, sama reegel kehtib ka töökuulutuste puhul!
  2. Kui soovid saada erilisi kandidaate, pead oleme valmis koostama erilisi töökuulutusi: lisa kasvõi video, koomiks, mäng ning juba hakkabki sinu kuulutus kõnetama tavapärasest erinevaid inimesi.
  3. Kui otsid inimesi, kelle puhul hindad kõrgelt reaalainete teadmisi, lisa kuulutusele nt mõni keerukam matemaatiline tehe või loogikaülesanne, kui otsid innovaatilisi inimesi, siis koosta ka töökuulutus innovatiivselt, näiteks visuaalse jutustusena. Siin üks lihtne näidis loogikaülesanne, kas lahendasid ära? Mina lahendasin :) Anna teada, mis vastuseks said!

pühapäev, 9. veebruar 2014

Lotemaa lugu: jaga töökuulutust sotsiaalmeedias

Seekordne näide on järjekordne tõestus sellest, et sotsiaalvõrgustikus töökuulutuse jagamisega võid leida endale soovitud töötajad ja saada oma tegemistele täiendavat tähelepanu.

Minu Facebooki lehe üleskutsele, anda teada mõnest põnevast konkursist, on siin aeg-ajalt ikka reageeritud ning kuulutusi edastatud. Seekord soovingi tänada Piretit, et ta sellest toredast konkursist mind teavitas ning kuulutust minuga jagas. Siinkohal edastan üleskutse ka kõigile teistele, et kui teile jääb silma mõni eriti vahva töökuulutus, põnev töökuulutuse avaldamise kanal või innovatiivne konkurss, siis andke mulle sellest julgelt ikka teada!
Mis mulle antud kuulutuse puhul meeldib ongi see, et sellist mängulist olemust, mida otsitavatelt inimestelt oodatakse, on ka kuulutusega edastada püütud ning kirjutatud, et otsitakse OSATÄITJAID Leiutajateküla elanike rollidesse.
Et kuulutus ka visuaalselt atraktiivsem oleks, on sellele lisatud ka  tuntuimate Leiutajateküla tegelaskujude pilt. Kuigi ehk enamus Eestimaa inimestest on teadlik, kes on Leiutajateküla Lotte, aitab kuulutusele selline pildimaterjali lisamine inimestel rohkem assotsiatsioone tekitada ja jätab ehk pikemaks ajaks mällu pildi pakutavast kohast.
Tähelepanuväärne on ka asjaolu, et antud kuulutuse leidsin mina ainult Lottemaa kodulehelt ja Facebookist, mitte aga personaliotsingut portaalidest või ajalehest. Samas on ka 25.juulini, ehk Lottemaa avamiseni, veel veidi rohkem kui viis kuud veel aega ka. Ega sellest midagi ei olegi, et ainult sotsiaalmeedia kaudu inimesi otsitakse, näiteks Lottemaa programmijuht Hana Kivi, kes kuulutust on oma Facebooki kontol jaganud 24.jaanuari, on sellele saanud juba üle 2000 jagamise! Jagamiste arv Lottemaa Facebooki lehel jääb sellele küll märkimisväärselt alla, samas on lehel juba pea 4000 fänni, seega seal avaldatud kuulutused jõuavad väga suure hulga inimesteni. Miks see kuulutus nii populaarseks on osutunud ja seda nii eduliselt siis jagatakse? Sest see läheb inimestele korda ja inimesed usuvad sellesse ning seetõttu seda nii agaralt ka jagatakse.

Soovitused töökuulutuse koostamiseks:
-          Kui otsid oma lõbusasse kollektiivi veidi teistsuguseid kaaslasi, siis kasuta sellist mängulisemat lähenemist ka oma töökuulutuses.
-          Otsides näiteks tegelaskujude täitjaid, soovitaksin tegelaskujude pildi ka töökuulutusele lisada. Kui otsid inimesi veidi mängulisemasse töökeskkonda, lisa ka fotomaterjali töökeskkonnast. Sellised pildimaterjalid räägivad ettevõtte ja töö kohta rohkemgi ning toovad kohale ka rohkem sobilikke huvilisi.
-          Töökuulutus, mida jagab oma sotsiaalmeedia lehel ettevõtte töötaja läheb inimestele rohkemgi ehk korda, kui töökuulutus, mis on avaldatud ettevõtte lehel. Seega kutsu ka oma töötajaid üles kuulutusi jagama, kui nad seda veel teinud ei ole!

pühapäev, 2. veebruar 2014

Eristu töökuulutuse kujundusega: koosta infograafiline töökuulutus!

Minu tänane postitus on pühendatud töökuulutuse vormile, mida senini ma Eestis veel kohanud ei ole, kuna mõistegi on nii uus – infographic job ad -, siis pean ausalt tunnistama, et ega ma seda korrektselt eesti keelde tõlkida ka ei oska aga annan endast parima ja pakun välja tõlke – infograafiline töökuulutus.  
Millega siis täpsemalt tegemist – põhimõtteliselt seisneb nimetatud meetod andmete esitamisel graafilise visuaali kasutamisel nii, et ka keerulisem informatsioon saab edastatud kiiresti ja arusaadavalt.
  
Seekordne näide on pärit Careth Lloydi, kellega mul õnnestus ka kontakti saada ning täiendavalt küsimusi esitada, isiklikult veebilehelt.

Antud töökuulutusega otsiti PRODUCT DEVELOPMENT MANAGERi ning uurisingi seetõttu Garethilt, milline oli nende tagasiside konkursile. Gareth: „Ma ütleks, et me saime selle info-graafilise töökuulutusega ehk isegi vähem kandidaate kui traditsioonilise töökuulutusega. Ka ei ütleks ma, et kandidaadid olid tavapärasest paremat – nad olid tavapärasest erinevad. Meil õnnestus selle kuulutusega püüda nö passiivseid tööotsijaid, kes tavaliselt ehk selliseid traditsioonilisi värbamiskanaleid ei kasuta ning kes eelistavad sotsiaalmeediat.“
Lisaks uurisin Garethilt, milline oli kandidaatide tagasiside nimetatud töökuulutusele: „kandidaatidele meeldis antud juhul see, et infograafiline töökuulutus andis neile parema ülevaate sellest, kuidas meie organisatsioonis mõeldakse ja kuidas me oma valdkonnas tegutseme ning ka arusaamise, et me oleme valmis eksperimenteerima.  Tundus, et kandidaatidel ei olnud selle vastu midagi, et kuulutuses oli ehk isegi vähem informatsiooni, kui nö traditsioonilises kuulutuses.“
Täiendavalt pakkus Gareth omalt poolt välja ka kanalid, kus oleks taolise kuulutuse kasutamine tema hinnangul mõistlik: Twitter, Facebook, Instagram, kodulehekülg.
Suured tänud siinkohal minu poolt Garethile, et oli omalt poolt niimoodi lahkelt nõuandeid ja kogemusi jagamas!

Seda, et kandidaadid hindavad teistsugust lähenemist töökuulutusele, kinnitab ka 2013.aastal Futurestep-i (ülemaailmne värbamislahendusi pakkuv organisatsioon) uuring. Nimetatud uuring viidi läbi kaheksas riigis ning uuriti innovatsiooni mõju värbamisele ja talendijuhtimisele. Uuringus osales 4000 töötajat ja 800 professionaali.  Uuringus osalenutest:
51% nõustus väitega, et see muudaks nende arvamuse organisatsioonist positiivsemaks.
40% nõustus väitega, et selline kuulutus paneks nad antud ettevõtte kohta huvi tundma ja nad tutvuksid koduleheküljega.
33% nõustus väitega, et see paneks neid tööd oma tuttavatele soovitama.
31% nõustus väitega, et selline kuulutus paneks neid organisatsiooni tuttavatele soovitama.
19% tõi aga välja, et nad räägiksid sellisest kampaaniast oma tuttavatele.

Kuidas ja kus Eestis sellist töökuulutust kasutada? Lisaks nö passiivsete kandidaatide püüdmisele sooviks ettevõtted jõuda arvatavasti ka kandidaatideni, kes tööd otsivad personaliotsingu portaalidest ning seetõttu uurisin, kas sellise lahenduse kasutamine CVKeskuse portaalis oleks võimalik ning sain Martin Ivanovilt, kes on CVKeskuse kliendihaldur, kinnituse, et selle lisamine on nende portaali täitsa võimalik. Detailide osas jään hetkel vastuse võlgu, aga põhimõtteliselt kasutavad nad selliste kuulutuste edastamiseks HTML lahendust.


Soovitused töökuulutuse koostamiseks:
1.       Kasuta innovatiivseid lahendusi – tööotsijad hindavad seda ning suurema tõenäosusega mõtlevad ise kandideerimisele või soovitavad tööd oma tuttavatele.
2.       Üks võimalus innovatiivse lahenduse kasutamiseks on infograafiline töökuulutus – Eestis seda töökuulutusena veel kasutatud ei ole (vähemalt mina ei ole näinud), seega on sul võimalus olla esimene!
3.       Infograafilist töökuulutust on soovituslik edastada erinevates sotsiaalsetes kanalites, kuna nii jõuab see ka passiivsete kandidaatideni. Tööotsijateni jõuad aga kui avaldad seda tööotsinguportaalis, näiteks CVKeskusel olema lahendus selle kasutamiseks.